Dentální hygiena
Jak to u nás probíhá
Při první návštěvě Vás dentální hygienistka nejprve požádá o vyplnění krátkého dotazníku s anamnézou. Dále Vám vysvětlí něco málo z anatomie zubu a nejčastějších onemocnění, ke kterým v dutině ústní může docházet. Pak přijde nejdůležitější část a tou je výběr pomůcek pro domácí péči. Kromě zubního kartáčku Vás hygienistka vybaví i mezizubními pomůckami a naučí Vás s nimi zacházet.
Následuje ošetření samotné, při kterém dentální hygienistka nejprve odstraní zubní kámen. Ten se může tvořit jednak nad dásněmi, ale i pod nimi. Poddásňový zubní kámen je hlavní příčinou vzniku parodontózy. Odstranění zubního kamene se provádí za pomocí ultrazvukového přístroje a ručních nástrojů. Povrch zubů se poté vyhladí a odstraní se z něj pigmentace. K tomu lze použít jednak speciální pastu a rotační kartáček nebo Air-Flow. Nakonec se zuby posílí remineralizačním gelem.
V některých případech je zubního kamene tolik, že jej nelze odstranit při jedné návštěvě a je potřeba naplánovat návštěv více. Toto se týká převážně pacientů, kteří dentální hygienu absolvují poprvé nebo už trpí nějakým dentálním onemocněním.
Po profesionálním vyčištění zubů Vám dentální hygienistka naplánuje pravidelný systém kontrol, tzv. recallů. Zpravidla se provádějí každých 6 měsíců.
Parodontóza
Parodontóza (Periodontitis) je infekční onemocnění závěsného aparátu zubu – parodontu. Vzniká v důsledku přemnožení mikroorganizmů v zubním plaku a kameni, tedy nedostatečnou ústní hygienou. Parodontóza se nejprve se projevuje zánětem dásní – gingivitis a neléčená může vézt až ke ztrátě zubů. Některé rizikové faktory jako jsou například kouření, stres nebo celková onemocnění mohou vznik a průběh parodontózy urychlit.
U nás provádíme konzervační léčbu parodontózy, která spočívá zejména v odstranění zubního kamene z povrchu zubu nad i pod dásní. U pokročilého onemocnění je třeba spolupráce s parodontologem, který může léčbu doplnit chirurgicky nebo farmakologicky. My spolupracujeme s MDDr. Kristinou Vernerovou z KVDent.
Air Flow
Pískování (Air Flow) je nejefektivnější způsob jak z povrchu zubů odstranit plak a pigmentace. Provádí se přístrojem, který za pomoci speciálního prášku, tlaku vody a vzduchu čistí povrch zubů. Oproti klasické depuraci (leštění zubů) lze pískováním vyčistit i mezizubní prostory a jiná špatně dostupná místa (kolem fixních rovnátek, protetiky apod.). Rychleji se po něm hojí dásně a je tedy vhodné jej absolvovat před většími zákroky v dutině ústní (např. trhání zubů, implantace, aj.). V naší ordinaci je vždy součástí dentální hygieny.
Bělení zubů
Bělení zubů je nejméně invazivní způsob, jak zatraktivnit jejich vzhled. Provádí se za pomoci speciálních gelů s obsahem bělicího činidla. Tím je nejčastěji peroxid vodíku. Podle použité metody rozlišujeme bělení ordinační a bělení domácí.
Ordinační bělení provádí zubní lékař nebo dentální hygienistka přímo v ordinaci. Nejprve se zuby izolují od dásní a dalších měkkých tkání (rty, jazyk). Pak se na povrch zubů nanese bělící gel a nechá se 15-20 minut působit. Tento postup se opakuje 3-4x během jedné návštěvy. Celkem v zubním křesle pacient stráví zhruba 2-3 hodiny. Přesný postup vždy specifikuje výrobce bělících gelů.
Domácí bělení se provádí postupně, v pohodlí domova. Vyžaduje dvě návštěvy zubní ordinace. Při první zubní lékař nebo dentální hygienistka zhotoví otisk pacientova chrupu, který odešle do zubní laboratoře. Podle tohoto otisku se vyrobí anatomicky přesný nosič, který si pacient při druhé návštěvě vyzvedne spolu s bělícími gely a instrukcemi, jak je používat. Tato metoda vyžaduje více trpělivosti, jelikož je bělení zubů postupné. Žádané barvy se dosáhne zpravidla po 2-3 týdnech používání.
Nejlepších výsledků lze dosáhnout kombinací obou metod. U nás používáme pouze bělení značky PureWhitening.